На робочому місці фізособи - планика ЄП зберігається не тільки Книга обліку

Пунктом 299.14 статті 299 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що оригінал Свідоцтва платника податку зберігається у платника податку та пред’являється працівникам контролюючих органів, яким надано відповідні функціональні повноваження на проведення перевірки.

Копія свідоцтва платника єдиного податку повинна розміщуватися на робочому місці найманого працівника. Відповідно до пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Кодексу платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої та п’ятої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Таким чином, на робочому місці фізичної особи – підприємця - платника єдиного податку крім Книги обліку доходів повинен зберігатися оригінал Свідоцтва платника єдиного податку.

ДПС нагадує про зміни в єдиному податку

З 4 січня 2013 року набув чинності Закон №5503-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків та зборів» від 20.11.2012 р. Зокрема, відбулись зміни щодо термінів подання звітності. Для платників єдиного податку 1 та 2 групи звітним періодом визначено календарний рік. Для спрощенців 3-6 груп – квартал. Також визначено три можливі способи подання заяви про застосування спрощеної  системи оподаткування (особисто, або ж уповноваженою особою; поштою та засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством).

Наказом Міністерства фінансів України № 1159 від 07.11.12р., який набрав чинності 8 січня цього року затверджено нові форми податкових декларацій платника єдиного податку. Декларацію за новою формою потрібно подавати вже за 1 квартал 2013 року.

 

Сплата єдиного податку у разі припинення господарської діяльності

Відповідно до пп. 298.2.1 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) для відмови від застосування спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до органу ДПС заяву. До заяви включаються, зокрема, відомості про дату припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності.

У разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов’язання зі сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до органу ДПС подано заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності (п. 295.8 ст. 295 Податкового кодексу). Тобто, єдиний податок не сплачується підприємцями: першої та другої груп — з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому подано таку заяву; третьої та п’ятої груп — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подану таку заяву.

«Єдинникам» необхідно зберігати первинні документи

Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку зобов’язані  зберігати первинні документи, на підставі яких заповнювалися дані книги обліку доходів і витрат та складалася податкова декларація платника ЄП – ФОП. До таких документів належить зокрема, виписка з банку, квитанція, чек або документ довільної форми про готівкову оплату товарів, робіт або послуг, якщо вони отримувалися у громадян або у фізичних осіб – підприємців. Також слід зберігати й інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності за іншими податками та зборами – у разі їх сплати. Первинні документи зберігаються не менше 1095 днів з дня подання податкової декларації платника ЄП – ФОП або іншої податкової звітності, для складання якої вони використовуються, а розрахунково-платіжні відомості про видану заробітну плату працівникам повинні зберігатися 75 років.

За не збереження первинних документів до платників єдиного податку можуть бути застосовані штрафи в розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладання штрафу в розмірі 1020 гривень.

Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності регламентовано статтею 44 Податкового Кодексу України, а відповідальність за порушення строків зберігання документів встановлено ст.121 ПК.

 

Анатолій Маліченко,

перший заступник начальника ОДПІ