Президент України підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» № 4014-VІ від 4 листопада 2011 року, яким запроваджено нові правові засади функціонування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб´єктів малого підприємництва.
Норми законодавчого акта набирають чинності з 01.01.12р. за винятком деяких статтей, які набирають чинності з дня офіційного опублікування (опублікований «Голос України» від 24.11.11р.) та чітко регламентують:
· критерії перебування на спрощеній системі;
· порядок переходу платника на спрощену систему оподаткування і навпаки;
· порядок визначення доходу;
· ведення обліку та складання звітності;
· порядок видачі та анулювання свідоцтва платника єдиного податку;
· відповідальність платника єдиного податку за недотримання норм кодексу, безумовно підтримуються ДПС України.
Законом передбачено:
Ø збільшення обсягів річного доходу, що дає право перебувати на спрощеній системі; прив'язку ставок єдиного податку до розміру мінімальної заробітної плати; встановлення з метою оподаткування 4 категорії платників;
Ø не встановлення надбавки, що застосовується до фіксованих ставок податку за кожного найманого працівника фізичної особи;
Ø скасування обмеження віднесення на витрати платника податку на прибуток витрат на придбання товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб - платників єдиного податку із врахуванням деяких особливостей (платники єдиного податку першої групи можуть надавати побутові послуги виключно населенню, платники другої групи можуть надавати послуги в т.ч. побутові іншим платникам єдиного податку та/або населенню.
Ø обмеження сфери застосування спрощеної системи оподаткування для окремих видів господарської діяльності;
Ø встановлення відповідальності платника податку за застосування іншого способу розрахунків, провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві, перевищення граничного обсягу доходу тощо;
Ø встановлення підстав для анулювання органами податкової служби свідоцтва платника єдиного податку, тощо.
Відповідно до Закону фізичні особи - підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на три групи:
До першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 тис. грн.
Для таких підприємців встановлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної заробітної плати (10-100 грн.).
Друга група - підприємці, що протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 1 млн. грн., які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Ставка – від 2% до 20% мінімальної заробітної плати (20-200 грн.).
До третьої групи належать особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 3 млн. грн. Ставка для цієї групи – 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ.
Платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку - фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які перебувають:
- у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами;
- у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.
Виходячи з норм даного Закону підприємцям сплатити єдиний податок за січень потрібно протягом січня, але не пізніше 20 числа. Заяви про перехід з 1 січня на спрощену систему оподаткування прийматимуться протягом січня, але не пізніше 25 числа. До поданої заяви повинен додаватися розрахунок доходу за попередній календарний рік. Форми та порядок подання заяви, розрахунку доходу, свідоцтва платника єдиного податку та порядок видачі свідоцтва, форма книги обліку доходів та порядок її ведення затверджуються Міністерством фінансів України.
Більш детальну інформацію щодо новацій у спрощеній системі оподаткування читайте у наступних публікаціях . З роз’ясненнями щодо спрощеної системи оподаткування можна також ознайомлюватися на сайтах: ДПА України www.sta.gov.ua, ДПА у Полтавській області www.sta.poltava.ua, Лубенської міської ради www.lubnyrada.com.ua та Лубенської РДА www.adm-pl.gov.ua/lubny. Через поштові відділення або Полтавську філію «Інформаційно-видавничий центр ДПС України» можна передплатити офіційне видання журнал «Вісник податкової служби України», на сторінках якого вся інформація для платників податків «з перших рук». В Лубенській ОДПІ працює консультаційний центр щодо роз’яснень положень Податкового кодексу, телефон «гарячої лінії» в Лубнах 55-68 щоденно з 9.00 до 18.00 години, у п’ятницю до 17.00 години крім суботи та неділі.
Анатолій Маліченко, перший заступник голови Комісії
з проведення реорганізації Лубенської ОДПІ,
перший заступник начальника ОДПІ.