ПАТ«Полтаваобленерго» надає роз’яснення щодо аварійних відключень електроенергії, пов’язаних із ситуацією, що виникла в електроенергетиці України У зв’язку з виникненням дефіциту палива та гідроресурсів, що призвело до порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності в ОЕС України (зокрема, зупинки блоків на АЕС та нестача вугілля на ТЕС), по команді диспетчера Північної Енергосистеми на території Полтавської області з 1 грудня 2014 року введені графіки аварійних відключень.
Графіки аварійних відключень та спеціальні графіки аварійних відключень щорічно складаються та затверджуються ПАТ «Полтаваобленерго», погоджуються Інспекцією Держенергонагляду та керівництвом Полтавської обласної державної адміністрації відповідно до вимог «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем електроспоживання», затвердженої Наказом Мінпаливенерго України від 23.11.2006 р. №456 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 19.02.2007 р. за №151/13418 (із змінами, затвердженими наказом Міненерговугілля від 12.02.2014 р. №142 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 19.02.2007 р. за №151/13418).
У разі виникнення в ОЕС України аварійного дефіциту електричної потужності, введення в дію графіків аварійних відключень здійснюється за командою чергового диспетчера ДП НЕК «Укренерго», який забезпечує централізоване диспетчерське управління ОЕС України, по всіх електроенергетичних системах.
Останній раз вищевказані графіки масово застосовувалися наприкінці 90-х років минулого століття, коли мали місце значні перебої з поставками палива на електростанції у зв’язку з кризами платежів. Після 2000 року, коли ситуація стабілізувалася, дані графіки жодного разу не застосовувалися, хоча кожного року складаються, погоджуються та затверджуються і діють у період з 1 жовтня по 1 жовтня.
Сам графік – специфічний документ і являє собою перелік ліній електропередач із зазначеною по кожній лінії потужністю, яка повинна бути, по цьому графіку, у разі його застосування, вимкнена.
Тобто, фактично це не графік з розбивкою по датам чи по часу, а перелік ЛЕП, які підлягають відключенню у разі надходження команди на застосування графіка.
Тому не тільки оприлюднити, а навіть скласти календарний план з вказанням часу та дат відключень неможливо, адже про застосування цього графіка диспетчер ПАТ «Полтаваобленерго» не знає до останньої миті.
Він отримує команду на його введення від диспетчера Північної Енергосистеми, який, у свою чергу, отримує аналогічну команду від диспетчера НЕК «Укренерго». Команда на введення графіка дається у розрізі обсягу навантаження, яке потрібно зняти, а не у розрізі споживачів, яких треба відключити. Тому черги, відповідно до яких споживачі відключаються, можуть бути застосовані у будь-якому порядку.
З вищевказаного випливає, що попередити споживачів, тим більше завчасно, немає ніякої можливості, адже на реалізацію команди у диспетчера ЦДС ПАТ «Полтаваобленерго», відповідно до вимог нормативних документів, є не більше 15 хвилин.
Таким чином, затягування у часі виконання команди на введення графіків може призвести до більш тяжких наслідків для енергосистеми.
Розуміючи це, нами було завчасно розміщено на сайті ПАТ «Полтаваобленерго», у інших інтернет-ресурсах та практично у всіх доступних на території Полтавської області засобах масової інформації повідомлення як для побутових, так і для промислових споживачів, про можливе застосування графіків аварійних відключень та з 1 грудня 2014 року – про фактичне їх застосування.
Щодо самої процедури введення графіків аварійних відключень. У разі виникнення в ОЕС України або у окремій електроенергетичній системі (що, зокрема, й має зараз місце у Північній Енергосистемі, до регіону якої входить Полтавська область) аварійного дефіциту електричної потужності – введення в дію ГАВ, СГАВ, здійснюються виключно за командою диспетчера електроенергетичної системи. Тобто, застосування даних графіків не є ініціативою ПАТ «Полтаваобленерго».
Інформаційні повідомлення про застосування графіків розміщуються у засобах масової інформації по факту їх введення.
Остаточний термін відновлення балансу потужності в ОЕС України невідомий, оскільки він пов’язаний з можливістю відновлення роботи теплових електростанцій повним складом за наявності палива, відновлення інфраструктури Укрзалізниці, а також ремонту магістральних та локальних електромереж Донбаського регіону, пошкоджених через бойові дії та теракти.
Підсумовуючи вищевикладене, наголошуємо на виключній серйозності ситуації та просимо з розумінням поставитися до тимчасових вимушених заходів щодо обмеження електроспоживання і, по можливості, зробити свій внесок у справу економії енергоресурсів.