1.jpg1111111111

23 листопада, у день пам’яті жертв голодомору, на фасаді Вовчицького районного краєзнавчого музею імені І.І.Саєнка відкрили меморіальну дошку Ларіону Івановичу Сухомлину, голові колгоспу, який переконав членів правління господарства прийняти рішення роздати людям зерно на вироблений трудодень, цим самим врятувавши їх від голодної смерті. У січні 1931 року на загальних зборах селян Вовчика було прийнято рішення об’єднати існуючі 4 колгоспи в один. Так утворилося велике потужне господарство імені Сталіна – 380 дворів, 12 бригад. Першим головою цього колгоспу обрано Ларіона Сухомлина. У 1932 році після виконання двох планів поставки зерна державі, всупереч наказу виконувати третій план, правління колгоспу прийняло рішення роздати людям зерно на вироблений трудодень. За ігнорування розпорядження виїзна сесія районного суду винесла вирок: голові колгоспу Сухомлину Л.І. «за самоуправство» – розстріл, членам правління – від 5 до 10 років ув’язнення в таборах. Односельці, дізнавшись про рішення суду, зібралися вночі, написали листа і відправилися з ним пішки у Полтаву, в обком партії. Можливо цей вчинок послужив тому, що вирок був переглянутий і розстріл Сухомлина було замінено на 10-річне ув’язнення. Подальша доля першого голови колгоспу у Вовчику склалася трагічно. Лаврентій Сухомлин повернувся у село напередодні Великої Вітчизняної війни, почав працювати бригадиром. Та прийшли фашистські окупанти і розстріляли його.У роки голодомору у селі Вовчик померло порівняно мало людей. Кількість безвинно убієнних була б значнішою, якби не героїзм голови колгоспу Ларіона Сухомлина та членів правління.Тому районна влада всебічно підтримала ініціативу територіальної громади увіковічнити пам'ять про цю людину.

Право відкрити меморіальну дошку надається голові обласної державної адміністрації Олександру Удовіченку, голові обласної ради Івану Момоту, голові райдержадміністрації Віктору Алєксєєнку, голові районної ради Олексію Дядечку, Вовчицькому сільському голові Ользі Козловській та онукам Ларіона Сухомлина Юрію та Олександру Лисенкам.Олександр Удовіченко сказав: «Сьогодні в усіх куточках України люди приходять до тих місць, де покояться ті, хто загинув від страшного голодомору. Ми повинні пам’ятати про тих, хто у ті роки загинув невинно. Ми повинні прославляти таких людей, як Ларіон Сухомлин, тих, хто тоді відповідав за громаду і переступав через внутрішні протиріччя, робив праведну справу. Ця пам’ятна дошка нагадуватиме прийдешнім поколінням, що народна пам’ять жива. Той, хто праведно жив, не буде забутим».«Ви сьогодні зробили святу справу. Ви віддали дань пам’яті своєму землякові, людині, яка здійснила громадянський подвиг. Наш святий обов’язок – пам’ятати ті страшні події і все зробити, аби це ніколи не повторилося», – зазначив голова обласної ради Іван Момот.Голова райдержадміністрації Віктор Алєксєєнко наголосив: «Ця дошка повинна нагадувати нам усім, що на землі треба робити добро, для того, щоб ми жили з кожним днем усе краще. Бажаю всім мирного неба, щоб наші полтавські чорноземи родили рясним врожаєм».Вшанувати пам’ять Ларіона Сухомлина приїхали до Вовчика його внуки Юрій та Олександр Лисенки та племінниця Наталія Андрієвська.

5.jpg88888888888888888888