Днями в Лубенській ОДПІ було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань декларування доходів громадянами, що отримані в 2013 році . На запитання платників податків відповідав начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Карпов Валерій Миколайович. Надаємо відповіді на питання, що надійшли під час сеансу.
1.За якою податковою адресою необхідно подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи якщо громадянин отримує дохід не за місцем прописки?
Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
2.Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи необхідно подати до податкової інспекції, щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки щодо частини суми сплачених процентів за іпотечним кредитом?
Платник податку має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом за умови наявності документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки: кредитного договору та нотаріально завіреного договору іпотеки; відповідних платіжних документів, в яких чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім’я, по-батькові платника податку як платника цих процентів (рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів); паспорта платника податку з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит. Оригінали таких документів не надсилаються органу державної податкової служби, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення податковим органом податкової перевірки стосовно нарахування такого податкового кредиту. Платники податку зобов’язані на вимогу органу державної податкової служби та в межах його повноважень, визначених законодавством, пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчислення і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірності відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.
Для прискорення проведення податковим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до податкової інспекції копії зазначених документів.
3.Якщо громадян самостійно не може з’явитися та подати декларацію про майновий стан і доходи чи може це зробити інша особа?
Відповідно до статті 179 Податкового кодексу України декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення.
Обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на таких осіб:
- опікуна або піклувальника - щодо доходів, отриманих неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;
- спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) - щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;
- державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.
Нагадаємо, що громадяни можуть подати декларацію електронною поштою. Для цього необхідно використовувати електронний ключ цифрового підпису і відповідне програмне забезпечення. Для безкоштовного отримання посиленого сертифіката ключа можна звернутися до секції 4 Центру обслуговування платників Лубенської ОДПІ за адресою м. Лубни вул. Я.Мудрого, 21. Довідки за телефоном (05361) 70381.
Використання інформаційних технологій під час декларування доходів дозволяє громадянам значно заощаджувати особистий час та позбавляє їх необхідності відвідувати органи Міндоходів. В разі виникнення питань щодо заповнення та/або відправлення декларації про майновий стан і доходи мережею Інтернет звертайтеся до Залу обслуговування платників ЦОП Лубенської ОДПІ.
4.Чи виключається з доходу вся сума сплаченого ЄСВ (3,6%), а потім перераховується ПДФО під час перерахунку податку на доходи фізичних осіб за 2013 р. у фізичної особи, яка працювала на трьох роботах?
Податок із задекларованої річної загальної суми оподатковуваних доходів перераховується в окремому додатку до декларації в такому порядку:
— задекларована річна загальна сума оподатковуваних доходів зменшується на фактично нараховані (утримані) протягом звітного року податковими агентами суми ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, — обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду та на суму наданої платнику податку податкової соціальної пільги (за її наявності);
— із зменшеної загальної суми дохід у межах 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (за 2013 р. — 137 640 грн), оподатковується за ставкою 15 %, решта суми — за ставкою 17 %.
Отже, загальна сума отриманого доходу зменшується на загальну суму нарахованого (утриманого) ЄСВ.
5. Чи потрібно подавати декларацію про доходи, якщо у 2013 р. правнучка отримала в дарунок від прабабусі квартиру? Хто подає декларацію, якщо правнучка — неповнолітня особа? Чи потрібно сплачувати податок? Якщо так, то в якому розмірі, в які терміни, до якого бюджету, і хто цей податок повинен сплатити, якщо особа неповнолітня?
За нормами законодавства прабабуся є членом сім’ї другого ступеня споріднення, отже в цьому випадку відповідно до ПКУ дохід, отриманий від дарування нерухомого майна, підлягає оподаткуванню. За п. 179.2 ПКУ обов’язок платника податків щодо подання декларації вважається виконаним за умови нотаріального посвідчення договорів дарування, за якими був сплачений податок. Оскільки під час нотаріального посвідчення договору дарування податок не був сплачений, платник податків повинен подати декларацію, в якій зазначити суму доходу та визначити податок у розмірі 5 %. У цьому випадку платник податку, який повинен подати декларацію, — неповнолітня особа. Тому декларацію від імені неповнолітньої особи подає уповноважена особа — опікун або піклувальник (пп. 179.6 ПКУ). Декларація заповнюється від імені неповнолітньої особи з додатком 1; уповноважена особа — піклувальник (батьки). На підставі п. 179.7 ПКУ сплачується податок від імені неповнолітньої особи до 1 серпня року, що настає за звітним (до 01.08.2014 р.).
Нагадаємо, що кампанія декларування громадягами доходів, отриманих у 2013 році триває. В разі виникнення питань звертайтесь особисто до Центру обслуговування платників Лубенської ОДПІ за адресою м.Лубни вул. Я.Мудрого, 21 Зал обслуговування платників або телефонуйте за номерами (053615) 70380, 73818.
Інформаційно-комунікаційний сектор
Лубенської ОДПІ