Декларування  доходів фізичних осіб пов‘язано з виконанням платниками податку вимог Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, згідно з положеннями якого платники податку у відповідних випадках зобов’язані подати річну податкову декларацію, або мають право подати декларацію для отримання повернення з бюджету.  Податковим кодексом України починаючи з 2011 року продовжено термін декларування доходів фізичних осіб до 1 травня.

Фізична особа зобов’язана подати Декларацію, якщо протягом  року вона отримала: доходи (прибутки), які не підлягали оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті; іноземні доходи; доходи від особи, яка не мала статусу податкового агента (тобто доходи, отримані від нерезидента, фізичної особи, яка не є суб’єктом господарювання, або особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність).

Обов'язкове подання декларації  передбачено для громадян, які одержали  доходи від надання майна (квартир, будинків, кімнат)  в оренду фізичним особам, зокрема, студентам; доходи у вигляді спадщини та подарунків, у вигляді виграшу в ігрових закладах; доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами, від інших фізичних осіб, які не є суб'єктами господарської діяльності; суми заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності, чи інші доходи, з яких протягом  року податок не утримувався, зокрема, доходи від надання репетиторських послуг викладачами навчальних закладів .

За неподання або несвоєчасне подання декларацій законодавством передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій, які в більшості випадків значно більші ніж сума податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Нажаль, окрема категорія громадян, маючи стовідсоткову саму найвищу в Україні освіту не має бажання зайняти почесне звання сумлінного платника податків.  Надання репетиторських послуг викладачами навчальних закладів не забороняється законодавством. Це дуже розповсюджений , і  не тільки в Україні, спосіб додаткового заробітку, який не приховувати треба, а пишатися ним, бо по оцінці кінцевого результату складається загальне враження про досвід і якість надання відповідних послуг викладачем (репетитором). Виникає саме просте питання : чи варто оцінювати себе так дешево, не сплачуючи податки від легального доходу? Чи заслуговує хоч один дипломований викладач негативної оцінки своїх учнів?  Якщо учні користуються послугами репетиторів, то, звичайно, перевага буде віддана тим, у кого не заплямований імідж. Чи не так?

Податкова служба  – не караючий орган. Ми за партнерство та взаєморозуміння з платниками податків.  Добровільна і своєчасна сплата податків – це забезпечення майбутнього наших дітей, яким ми повинні надати надійну та захищену дорогу в життя.

Переглянути свої позиції ніколи не пізно і не треба вчитися на чужих помилках. Пишайтеся своїми знаннями, оцінюйте їх достойно, але не забувайте , що саме Вами сплачений податок для когось може стати останньою надією і підтримкою.

Олександр Коломієць,

Голова Комісії з проведення реорганізації