З 1 січня 2013 року вступила в дію стаття 265 Податкового кодексу України про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Відповідно до цієї норми, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.

По м. Лубни та Лубенському району передбачено наступні ставки податку:

- у разі, якщо площа квартири перевищує 120 кв. м, але не більше 240 кв. м, то податок сплачується у розмірі 0,3% (3,44грн.) від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року. Це ж стосується і житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів.

- якщо ж площа квартири перевищує 240 кв. м, а житлового будинку - 500 кв. метрів то податок на нерухомість буде складати 2,7% (30,97грн.) розміру мінімальної заробітної плати.

Не обкладаються податком квартири площею не більше 120 квадратних метрів і житлові будинки площею не більше 250 квадратних метрів, що перебувають у власності фізичних осіб. Однак якщо у власності громадянина є кілька об'єктів житлової нерухомості, пільга поширюється лише на один з таких об’єктів, а за решту доведеться платити, так як житлова площа кількох об'єктів житлової нерухомості не підсумовується. Наприклад, якщо громадянин має дві квартири сумарною площею до 120 квадратних метрів, то не оподатковується тільки одна квартира.

Податок для фізичних осіб нараховує орган державної податкової служби та до 1 липня звітного року за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості надсилають податкове повідомлення-рішення про суму податку , що підлягає сплаті, а також платіжні ріквізити.

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого подають до органу податкової служби декларацію за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України.

Терміни сплати для фізичних осіб - протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення, для юридичних осіб - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в щорічній податковій декларації.

Анатолій Маліченко,

перший заступник начальника Лубенської ОДПІ